BRATISLAVA – Ak máte radi horory typu Exorcista, Záhada Blair Witch, Kruh, Osvietenie či iné duchariny s prímesou mysterióznosti, miniséria ARCHIVE81 je tým pravým seriálom. NETFLIX uviedol jeho premiéru len pred pár dňami (14.1.2022) a už teraz je jasné, že sa zo seriálu stáva vo svete fenomén.

Prvá séria má osem dielov. Dej ubieha svižne, žiadna časť nemá hluché miesta. Hlavný hrdina Dan pracuje ako technik v múzeu a zaoberá sa prepisom a digitalizáciou starých VHS kaziet. Dostáva lákavú zakázku za stotisíc dolárov, repasovať staré kazety zničené požiarom v roku 1994 v jednom newyorskom obytnom dome. Samozrejme, jednoduchá práca sa zmení na pátranie a pôsobivé rýpanie sa v minulosti. Mimoriadne sympatický, charizmatický a introvertný Dan začína rozkrývať udalosti, ktoré sa v bytovke udiali, siahajú až do roku 1924 a popri tom sú prepletené s jeho osobným príbehom.

Herec a vychádzajúca hviezda Mamoudou Athie ako archivár Dan Turner. Zdroj: NETFLIX

Séria má dokonale prepracované charaktery postáv, najmä obyvateľov spomínaného newyorského domu. Hoci sa občas zamyslíte, či náhodou nekonajú iracionálne, ďalší vývoj udalostí diváka presvedčí, že scenár je vystavaný dobre a má logiku. Do konca len tušíte, kam to scenárista asi smeruje, no pointa nakoniec dokonale vysvetľuje všetko.

ARCHIVE81 má v sebe viacero silých stránok. Charizmatické, príjemné, civilné a neopozerané hlavné postavy s nadpriemernými výkonmi. Lokácie sú úžasné, obytný dom a jeho ,,pomätení” obyvatelia pôsobia ako z Krotiteľov duchov. Okrem toho sa druhá časť línie odohráva na schátranej usadlosti uprostred lesa, kde je Dan izolovaný a jeho úlohou je len digitalizácia kaziet. Od čias Kubrickového Osvietenia s Jackom Nicholsonom som lepšiu samotu a ničotu asi nevidel. Niekoľkomesačný pracovný pobyt uprostred obrovského komplexu mimo civilizácie by začal vplývať na psychiku asi každého a hlavný hrdina nie je výnimkou. Ide o bludy alebo realitu, divák je v napätí a fandí Danovi, aby sa z toho dostal.

Autori minisérie spájajú náboženstvo, okultizmus s vedou, astrológiou či vývojom technológii od vzniku fotografie až po digitálny záznam. Perfektný koktail všetkého, no dobre to spolu ladí a chutí. Nečudo, že už teraz má seriál mimoriadne dobré hodnotenia na filmových databázach.

Videli ste už seriál ARCHIVE81?

Zo série sa už po týždni po premiére stáva hit a autori avizujú druhú sériu. Mne osobne tento seriál sadol na 100 percent, ukrýva v sebe všetko to, čo divák očakáva od hororov tretej dekády tohto tisícročia. A to všetko bez zbytočného vyvražďovania, sekania motorovou pílou, nezmyselného striekania krvy či iracionálneho behania zombíkov či iných pseudo príšer po americkom vidieku a pod.

Páčila sa Vám recenzia? Vznikla aj vďaka Vašej podpore. Chcete zistiť viac? Klikni na tento odkaz…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.