(BRATISLAVA) – Iniciatíva Hradný vrch, ako aj Občianske združenie Mičurín, s rozhorčením prijali súvislosti s medializovaným riešením výmeny vyrúbaného svahu na Drotárskej ulici za iné magistrátne pozemky. Návrh prezentovala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Iniciatíva, ako aj občianske združenie, vítajú snahu vrátiť svahu nad konečnou trolejbusov 203 na Búdkovej ulici zeleň a vysadiť tam stromy. Súčasne sa pýtame, akú cenu za to zaplatíme? Svah vyrúbal v polovici februára investor, ktorý má na pozemkoch záujem postaviť dva rodinné domy a disponuje právoplatným stavebným povolením.

Vyrúbaných 85 stromov na Drotárskej ulici, v strmom svahu má vznikúť park, akú spoločenskú cenu zaň zaplatia Bratislavčania?

Starostka Zuzana Aufrichtová na tlačovej besede prezentovala návrh investora v utajení, ktorý chce odkúpiť sporný svah od pôvodného staviteľa, uzavrel s ním memoradnum a navrhuje výmenu vyrúbaného pozemku za iný, magistrátny, a to pod budovou, ktorú vlastní, ale nemá pod ňou pozemok.

TB: Nové informácie k výrubu na Drotárskej ceste

Zveřejnil(a) Staré Mesto – srdce Bratislavy dne Čtvrtek 1. dubna 2021

Hoci starostka prezentovala, že týmto riešením vznikne na rúbanisku na Drotárskej ulici opäť zelený park, zamlčala podstatné informácie, ktoré verejnosť musí poznať – o aký pozemok má druhý investor v zákulisí záujem, pod akou budovou, aké má s pozemkom plány, ale hlavne, akú spoločenskú cenu za to zaplatia všetci Bratislavčania. Nové súvislosti vrhajú na navonok ,,ušľachtilý” a ,,transparentný” zámer úplne iné svetlo.

 ,,Podľa zistení Iniciatívy Hradný kopec má byť predmetom výmeny pozemok o výmere 1100m2 pod budovou bývalej reštaurácie Pohoda a agentúry ROKO na Majakovského ulici, priamo na hranici chráneného areálu Horský park. Ide o najlukratívnejšiu lokalitu v Bratislave,” povedal Richard Bolješik z Iniciatívy Hradný vrch.

Predmetom výmeny má byť lukratívny magistrátny pozemok pod budovou bývalej reštaurácie Pohoda na Majákovského ulici, priamo v Horskom parku

Nový majiteľ v tejto lokalite odkúpil bývalú budovu SZM v januári 2021 od bývalého vlastníka agentúry ROKO, avšak nevlastní pozemky pod budovou, tie sú magistrátne. 

,,Obávam sa, že výmenou pozemku na takomto lukratívnom mieste (pod budovou) mesto postupne začne strácať kontrolu nad týmto unikátnym areálom, ktorý je priam určený na oddych a rekreáciu,” uvádza Marcel Šimončič, predseda OZ Mičurín, ktorý roky bojoval v tejto lokalite o zachovanie letného kúpaliska v areáli IUVENTY (Mičurín) na Búdkovej ulici.

Kombinácia vlastníctva pozemku s budovou môže definitívne otvárať bránu k prípadnému developerskému projektu do budúcnosti, pretože územný plán tu už dnes umožňuje stavať polyfunkčné objekty vo výške 2+1. Obyvatelia Majakovského majú s výstavbou na ich ulici zlé skúsenosti, stačí sa pozreť na tri apartmánové domy na tejto tichej ulici s rodinnými domami, ktoré tu vyrástli za posledné roky.  

Predmet výmeny pozemkov za vyrúbaný svah na Drotárskej (červenou farbou) a príklad výstavby troch apartmánových domov, ktorú si vytrpeli obyvatelia dovtedy pokojnej slepej Majakovského uličky s rodinnými domami

,,Takúto výmenu, ktorá je len zalepením očí obyvateľom Drotárskej cesty, kategoricky odmietam. Nemôžeme vyriešiť problém vyrúbaného svahu na jednej ulici spôsobom, že hodíme novú ,,mínu” priamo do Horského parku,” uzatvára Richard Bolješik z Iniciatívy Hradný vrch.

Aktivisti vyzývajú mesto aj mestkú časť, aby transparentne a verejne predstavili všetky alternatívy, o ktorých diskutuje s investorom, keďže ide o mestský pozemok a verejný záujem. Nie je dôvod na zákulisné dohody. Iba tak verejnosť môže komplexne posúdiť všetky pre a proti chystanej výmeny. 

Ste za výmenu pozemkov Drotárska/Majakovského?

Viac k problematike nájdete aj v priložených videoblogoch

❗️Na pozadí výrubu stromov na Drotárskej ulici v Starom Meste sa možno chystá ,,kšeft” ako hrom s pozemkami⁉️ Výzva starostke na okamžité vysvetlenie ⁉️ ⁉️Starostka Aufrichtová včera predviedla vrchol netransparentnosti na tlačovej besede – https://fb.watch/4DK7m6M2PE/ – asistuje investorovi pri zámene pozemkov, robí PR jeho projektu, nepovie, o koho ide, čo tým získa a akú spoločenskú cenu zaplatia Staromeštania a ešte tomu napomáhajú poslanci a aktivisti v úlohe “užitočných blbcov”, bohužiaľ…. ❗️Obyvatelia Majakovského a Búdkovej ulice, pýtajte sa Starého Mesta, čo bude zámena pozemku pre vás znamenať do budúcnosti❗️ https://www.facebook.com/642191255810127/posts/4313374408691775/ Čo sa chystá na zámenu? Pokračovanie tu: https://fb.watch/4D33sxkeP9/ Sledujete aktivity iniciatívy, občiansky sa angažujte tu: https://www.facebook.com/hradnykopec © RICHARD BOLJEŠIK TV ( 2.4.2021 – 18:50 ) ➡️Zdieľajte, ďakujem.⬅️ Sledujte moje blogy, dajte stránke ☑️

Zveřejnil(a) Richard Bolješik TV dne Pátek 2. dubna 2021

Pokračovanie: ❗️Na pozadí výrubu stromov na Drotárskej ulici v Starom Meste sa možno chystá kšeft ako hrom s pozemkami⁉️ Výzva starostke na okamžité vysvetlenie ❗️ Celú genézu popisujem tu: https://www.facebook.com/642191255810127/posts/4313374408691775/ Sledujete aktivity iniciatívy, občiansky sa angažujte tu: https://www.facebook.com/hradnykopec © RICHARD BOLJEŠIK TV ( 2.4.2021 – 18:50 ) ➡️Zdieľajte, ďakujem.⬅️ Sledujte moje blogy, dajte stránke ☑️

Zveřejnil(a) Richard Bolješik TV dne Pátek 2. dubna 2021

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.