BRATISLAVA – Ministerstvo spravodlivosti včera večer zverejnilo zoznam členov komisie, ktorá bude prešetrovať incidenty a smrť bývalého policajného prezidenta, generála Milana Lučanského. Ten zomrel vo výkone väzby v Prešove. Oficiálne zdroje hovoria o samovražde. V 19-člennej komisii sú aj dvaja zástupcovia médií. RTVS v nej podľa aktuálneho zoznamu zastúpenie zatiaľ nemá.

Ministerka spravodlivosti avizovala na tlačovej besede, že komisia má 17 členov, nakoniec zverejnený zoznam má 19 mien, dvaja sú zrejme len externí pozorovatelia, bez práva hlasovať. Traja sú poslanci koalície, traja z opozície, traja nominanti z ministerstva spravodlivosti, ďalší sú členovia odborných a medzinárodných inštitúcií. Zastúpenie majú aj médiá (Pravda, Aktuality).

,,O zastúpenie v danej komisii prejavili záujem a svojich členov nominovali: Kancelária prezidenta SR, Národná rada SR, Kancelária Verejného ochrancu práv. Svoje zastúpenie v komisii má tiež Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Rovnako aj médiá. A je v nej aj medzinárodné zastúpenie,” uvádza ministerstvo spravodlivosti.

Podľa zverejneného zoznamu členov MS SR a vyjadrení ministerky na včerajšej tlačovej besede, zastúpenie v komisii s hlasovacím právom nemá verejnoprávna televízia, čo je smutné a na zamyslenie. Rovnako v komisii nie je zástupca rodiny, prípadne advokát Milana Lučanského. Chýba tiež novinár, bezpečnostný analytik či otvorený kritik postupov ministerstva, ministerky, ZVJS alebo vyšetrovania celého prípadu.

Verejnoprávne médium nemá zatiaľ člena komisie. Zdroj: RTVS

,,RTVS oficiálne požiadala Ministerstvo spravodlivosti SR o zaradenie zástupcu do komisie ihneď po tom, čo sa o tejto možnosti dozvedela z tlačovej besedy,” uviedla pre TVMEDIA.SK hovorkyňa verejnoprávnej televízie a rozhlasu Andrea Pivarčiová.

Z uvedeného stanoviska vyplýva, že RTVS miesto v komisii nebolo ponúknuté a televízia nebola ministerstvom oslovená pri kreovaní komisie. Šéfredaktor Aktualít na ich stránke ale napríklad prezentoval, že ich redakcia sa prihlásila iniciatívne. Kľúč, akým ministerstvo teda vyberalo zástupcov médií nie je teda úplne zrejmý.

Zoznam členov kontrolnej komisie

 • Radovan Pala, poradca prezidentky pre oblasť práva a spravodlivosti
 • Juraj Krúpa, poslanec za OĽaNO
 • Petra Hajšelová, poslanec za SME RODINA
 • Milan Laurenčík, poslancec za SaS
 • Marián Saloň, poslanec za SMER-SD
 • Marian Kotleba, poslanec za Kotlebovci ĽSNS
 • Denisa Saková, nezaradená poslankyňa
 • Tomáš Čitbaj, riaditeľ Sekcie odboru ochrany základných práv a slobôd z kancelária ombudsmanky
 • Anna Šabatová, bývalá ombudsmanka ČR, signatárka a hovorkyňa Charty 77
 • Monika Stanisława Płatek, poľská právnička, kriminalistka
 • Márie Lukasová, súčasná členka CPT, zamestnaná u Verejného ochrancu práv ČR. (externý expert komisie)
 • Dominik Huko, redaktor Pravdy
 • Ján Petrovič, zástupca šéfredaktora Aktuality.sk
 • Richard Sviežený, generálny riaditeľ Sekcie trestného práva MSSR
 • Bronislav Pongrác, riaditeľ odboru väzenstva MSSR
 • Pavel Zbojek, poradca ministerky spravodlivosti pre väzenstvo
 • Marián Danaj, podpredseda odborového zväzu ZVJS
 • Norbert Moravanský, súdny lekár a súdny znalec
 • Zuzana Lališová, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

VIDEO: Analýza zloženia komisie

❓Analýza: Kto bude preverovať smrť Milana Lučanského❓ ⁉️Zostane RTVS mimo ,,epicentra” najvážnejšej kauzy uplynulých dní❓Link na článok: https://tvmedia.sk/2021/smutne-verejnopravna-rtvs-zatial-nema-zastupenie-v-komisii-na-presetrenie-smrti-generala-lucanskeho/ Komerčné médiá majú člena v komisii na prešetrenie smrti Milana Lučanského, aj s hlasovacím právom. Verejnoprávne médium v zverejnenom zozname členov stále chýba. Zloženie komisie kritizuje redaktor RTVS. O význame svojej účasti v komisii na FB už pochybuje aj členka Denisa Saková (Hlas-SD). V nižšie priloženom článku nájdete kompletný zoznam členov komisie, celý jej štatút a na záver môžete aj hlasovať v ankete, či dôverujete takto zloženej komisii. © RICHARD BOLJEŠIK TV ( 5.1.2021 – 12:00 ) Zdieľajte, ďakujem.

Uverejnil používateľ Richard Bolješik TV Utorok 5. januára 2021

Zloženie komisie kritizuje aj dlhoročný krimi redaktor

,,Mimochodom, zastúpenie médií v komisii, ktorú zriadila ministerka spravodlivosti, je celkom odvážny počin… Len nerozumiem, podľa akého kľúča vyberali z novinárskej obce jej členov a prečo nemá zastúpenie nik z verejnoprávnych médií?uviedol Dalibor Skladan z RTVS na Facebooku.

FOTO: Facebook Dalibor Skladan RTVS

,,Tiež mi príde nešťastné, ak vybrané médium zdôvodňuje svoju účasť v komisii na prešetrenie okolností smrti generála Milana Lučanského textom, v ktorom už dopredu prejudikuje závery vyšetrovania,” dodal v statuse na sociálnej sieti redaktor spravodajstva RTVS Dalibor Skladan, ktorý sa venuje krimi a justícii.

Status Dalibora Skladana: Zdroj: FB

,,Vlastne, akú má celá komisia legitimitu, keď prípad vyšetrujú iné na to oprávnené zložky? Nejde náhodou o zbytočné divadlo s účasťou médií?” dodáva redaktor verejnoprávnej televízie, ktorá nemá zastúpenie člena s hlasovacím právom v komisii.

Dôležité pravidlá zo štatútu

 • členov komisie vymenúva a odvoláva ministerka spravodlivosti
 • komisia sa uznáša nadpolovičnou väčšinou všetkých jej členov
 • každý člen komisie je povinný zachovávať mlčanlivosť o informáciách a skutočnostiach, o ktorých sa ako člen komisie v súvislosti s výkonom pôsobnosti Komisie dozvedel, a to aj po zániku členstva v komisii. To nebráni členovi komisie po prijatí záverečnej hodnotiacej správy komisiou podľa tohto štatútu primerane informovať verejnosť o svojom právnom názore na vec

Samotná ministerka na tlačovej besede uviedla, že prípad generála Milana Lučanského je, bohužiaľ, už aj politická kauza. Komisiu, jej rozloženie, či štatút, kreovala ministerka, aspoň tak uviedla na tlačovej besede. Pri hlasovaní o záverečnej správe ju podľa štatútu musí schváliť 9 členov. Pri pohľade na mená v komisii a jej zloženie, sa dá celkom pekne vyčítať a odhadnúť, aký bude asi jej výsledok, minimálne v politickej rovine a smerom k prípadnej požiadavke na vyvodenie politickej zodpovednosti.

Čo hovoríte na zloženie komisie, ktorá má prešetriť smrť Milana Lučanského?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.