BRATISLAVA – Veľa sa očakávalo od nového generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Vo funkcii je už takmer dva mesiace a niektoré kroky mu zatiaľ nevyšli. Aj dnešné ,,výberové” konanie na post hovorcu poriadne smrdí.

Novému generálnemu prokurátorovi nevyšla jedna z prvých tlačových besied. 29. 12. 2020 oznamoval, že po preverení prvého incidentu z 9. 12. 2020 sa Milan Lučanský nepokúsil o samovraždu, o pár hodín na to sa bývalý policajný prezident obesil vo väzenskej cele. Druhým krokom vedľa bolo, keď avizoval zánik špeciálneho odboru pre boj s extrémizmom na Generálnej prokuratúre SR. Poslanec Ondrej Dostál zverejnil dokument z vypočutia kandidátov na generálneho prokurátora, Žilinkovi pripomenul, že mal vo svojej prezentácii v organizačnom pavúku aj toto oddelenie. Novozvolený generálny prokurátor tiež nemotorne vysvetľoval svoje kontakty s lobistom a bývalým hercom Michalom Gučíkom, ktorý mu pred voľbou v NR SR sprostredkoval stretnutie so šéfom vládnej SAS Richardom Sulíkom.

Maroš Žilinka pri vypočutí pred poslancami NR SR. Zdroj: archív

Do tretice. Na 28. 1. 2021 je naplánované výberové konanie na post hovorcu Generálnej prokuratúry SR. Všetko nasvedčuje tomu, akoby bolo výberové konanie len ,,pro forma”. Mám indície, že zrejme mohlo byť rozhodnuté oveľa skôr, než vôbec prebehne už dvakrát odložené výberové konanie (14.1. , 22. 1.). Odklad spôsobila korona, no v pozadí sa diali zaujímavé veci už od decembra, kedy GP ,,výberové“ konanie vypísala.

,,V nadväznosti na uznesenie vlády Slovenskej republiky zo 17. januára 2021 k návrhu na prijatie opatrení na pokles ochorení COVID-19 na území Slovenskej republik, generálny prokurátor učil nový termín uskutočnenia výberového konania na 28. 1. 2021,” píše sa na stránke Generálnej prokuratúry SR.

Výberové konanie GP vypísala vo veľmi pozoruhodnom čase, 16.12. 2020, tesne pred vianočným lockdownom a kandidáti mali čas na prihlasovanie len 9 pracovných dní (5 pred Vianocami, 4 medzi sviatkami). Formálne boli podmienky splnené, no mohol to byť aj zámer, aby sa prihlásilo čo najmenej uchádzačov. Do konania sa aj preto zapojili len traja uchádzači, jedným z nich som bol aj ja. Keď sa začali ku mne dostávať rôzne informácie o pozadí výberového konania, radšej som z celej frašky vycúval a rozhodol som sa formálne podporiť druhého uchádzača, môjho bývalého kolegu z RTVS Dalibora Skladana. Záujem tesne pred konkurzom stratil aj tretí, posledný uchádzač. (Podľa nepotvrdených informácií mal byť tretím adeptom, ktorý vycúval z výberového konania, zrejme redaktor komerčnej televízie.)

Na dnešnom výberovom konaní tak bude súperiť kandidát Dalibor Skladan z RTVS sám so sebou. Pôsobí to tak, akoby o post hovorcu nemal záujem nikto iný, no môže to byť aj zámer. Z troch nezávislých zdrojov v RTVS som sa postupne dozvedal informácie, tie do seba zapadali ako puzzle. Dalibor Skladan si už v decembri hľadal za seba náhradu do spravodajstva. Mala to byť podmienka, aby mohol z televízie odísť takpovediac ,,zo dňa na deň”, keď formálne uspeje vo výberovom konaní?

,,To, že som začal zvažovať odchod z RTVS, súvisí s čisto súkromnými dôvodmi, ktoré nehodlám verejne prezentovať… Rozhodne som za seba na GP neintervenoval a neviem, či a prečo to niekto takto niekto prezentuje,” komentuje svoj odchod z RTVS Dalibor Skladan. Na priamu otázku, či dostal nejakú ponuku z Generálnej prokuratúry SR ešte pred samotným výberovým konaním, neodpovedal.

Od koho mal dostať ,,ponuku” Dalibor Skladan? FOTO: Facebook Dalibor Skladan RTVS

Podľa mojich zdrojov mal Skladan dokonca prezentovať v televízii, že dostal ,,ponuku” ísť pracovať inde. Fakt, že odchádza, vie celá redakcia domáceho spravodajstva a v rámci televízie je to brané už ako fakt. Ako je to ale možné, keď ešte neprebehlo výberové konanie? Nepríjemná, no základná otázka. Kto mu mal dať ,,ponuku”, akú a kedy? Je to pravda alebo nejaká fabulácia? Ani jedna z verzií nepôsobí prijateľne. A nie je to odpoveď aj na otázku, prečo z konania vycúvali ďalší dvaja uchádzači? Skrátka, možno len nechceli robiť ,,krovie”. Vy by ste sa takého výberového konania zúčastnili, keď necítite rovnosť šancí?

,,RTVS nie je oprávnená obmedzovať účasť zamestnancov na výberových konaniach. RTVS zároveň z dôvodu GDPR nebude komentovať otázky týkajúce sa pracovnoprávnych vzťahov svojich zamestnancov,” uviedla RTVS k otázkam o účasti Dalibora Skladana na výberovom konaní na post hovorcu Generálnej prokuratúry SR. Televízia sa k dôvodom odchodu redaktora nevyjadruje.

Etické otázky o transparentnosti, čestnosti, rovnosti šancí si môže zodpovedať každý sám. Keď som odstupoval z výberového konania, mal som indície, no netušil som o všetkých detailoch. Aj preto som pôvodne exkolegovi vyjadroval podporu v boji o post hovorcu. Bola to chyba. Padni komu padni. Ak Dalibor Skladan dnes uspeje v boji sám so sebou, bude to najhoršia voľba a v poradí už tretí šrám pre Žilinku vo funkcii. Vôbec nerozumiem, ako by na niečo takéto mohol redaktor RTVS pristúpiť? Vydal by sa tak totiž cestou exreportérky Kataríny Začkovej, ktorá si získala ešte ako novinárka politickú podporu OĽANO, aby sa následne nechala zvoliť za člena Rady pre vysielanie a retransmisiu v akože ,,transparentnom” výbere. Ako to myslíme so zmenou krajiny k lepšiemu, keď vôbec pripustíme, že by výberové konania mohli byť často len ,,formalitou”? Je to spoločenská norma, ktorú stále akceptujeme? Generálna prokuratúra SR na moju otázku, či niekomu ,,ponúkla” miesto hovorcu ešte pred samotným výberovým konaním, zatiaľ neodpovedala.

Čo hovoríte na Dalibora Skladana z RTVS?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.