BRATISLAVA – Utorňajšie (6.7.2021) pojednávanie vo veci televíznych zmeniek na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku prinieslo nečakanú dohru. Keď súd opúšťal svedok – bývalý novinár a SIS-kár Peter Tóth, novinár verejnoprávnej televízie prerazil ďalšie dno slovenskej žurnalistiky. Nechal sa jednoducho vyprovokovať ku konaniu, ktoré sa nedá nijako obhájiť ani tolerovať.

Odcházajúci svedok zo súdu telefonoval, redaktor mu kládol otázky. Tóth neoprávnene siahol na mikrofón RTVS a snažil sa ho odstrčiť. Agresívne si presadzoval svoje právo neodpovedať. To vytočilo vznetlivého Petra Žatka z RTVS do nepríčetnosti. Tóthovi začal z ničoho nič tykať, zvýšil hlas a fyzicky začal Tóthovi brániť v odchode z areálu ŠTS v Pezinku. Žatko prekročil viaceré hranice novinárskej etiky, slušného správania a novinárskych metodík. Zrazu sa prepol z novinárskej polohy do osobnej a tváril sa, že na chvíľu nie je redaktor, hoci mal k dispozícii kameru a mikrofón. Evidentne zneužil svoje postavenie a celú RTVS pre seba a svoj osobný revanš.

Žatko si riešil nejaký starý, evidentne osobný spor s Tóthom, vybavoval si údajne dvadsať rokov staré veci, kde sa mal Tóth vyhrážať Žatkovi mafiánom Čongrádym. Ten je už ale 17 rokov mŕtvy. Skrátka starina a osobný konflikt, ktorý mal Žatko riešiť už dávno a nie 20 rokov po. Vonkcom nemal na vybavovanie si osobných účtov a osobný revanš, hoc by bol aj akokoľvek opodstatnený, zneužívať pozíciu redaktora a mikrofón RTVS. Dokonca žiadal, aby to médiá nakrúcali, pôsobí to ako lacné divadlo pred kamerami. Rozum sa až zastavuje. Nekritický novinári mu to zožrali aj s navijákom a nepýtali sa na podstatu, napríklad, ako Žatko uvedené konanie riešil v minulosti? Podal na Tótha trestné oznámenie, žalobu či čakal 20-rokov? Existuje niečo ako premlčanie, to sa nezastávam vonkoncom Tótha, ale princípov spravodlivosti a práva, ktoré majú predsa fungovať, aj keby išlo o masového vraha. Čo je najhoršie, väčšina novinárskej obce mlčí, rovnako aj RTVS, ako aj nemohúce slovenské organizácie. Všetci sa len ticho prizerajú, ako Žatko prerazil ďalšie novinárske dno.

Žatko vysvetľuje podstatu sporu, na agresiu a spôsob komunikácie sa ho nikto taktne nepýta

Ako hodnotíte správanie redaktora RTVS?

Pre Tótha je Žatko iba stojanom mikrofónu RTVS

,,Zľahka dekompenzovaný jedinec z RTVS mi strkal pod nos mikrofón napriek tomu, že som telefonoval. S manželkou. Dvakrát som mu mikrofón skrútil tak, aby nemohol nahrávať, o čom sa rozprávame. Panáčik z verejnoprávnej RTVS na mňa položil ruku. Akiste dúfal, že sa pred kamerami strhne mela a hlupáčikovia zo slovenských médií budú mať žrádlo pre svoje takmer dosucha vytreté dutiny lebečné. Verím, že počínaním chodiaceho stojanu na mikrofón RTVS sa budú zaoberať jeho nadriadení aj televízna rada,” uviedol Peter Tóth k incidentu vo svojom stanovisku na sociálnej sieti, k podstate kauzy z minulosti a obvineniam Petra Žatka sa vôbec nevyjadril.

Kde je novinárske dno?

Takéto správanie som za dvadsať rokov v slovenskej žurnalistike od novinára nezažil. Boli situácie, keď politici, advokáti, zločinci bránili redaktorovi nakrúcať, prípadne slovne alebo fyzicky útočili na médiá, nikdy to však nebolo v opačnom garde. Novinári si vždy držali odstup, rešpektovali ,,nedotknuteľnosť” respondenta, nech už išlo o zločinca alebo gaunera. Skrátka, dokázali držať líniu, že sa neznížia na úroveň protistrany, ktorú konfrontovali so svojím mikrofónom. Mikrofón, kamera a trefné otázky boli kedysi najväčšia zbraň novinára. Kedysi… Spomeňme prípad redaktora JOJ Ľuboslava Choluja, ktorý jednou peknou otázkou vytočil Vladimíra Mečiara, stačilo, že sa spýtal, kde zobral peniaze na Elektru, opätovať Mečiarovi agresiu si nedovolil.

Metóda krvavých očí

V aktuálnom prípad nejde o Tótha, jeho podivné aktivity nech rozoberie RTVS pokojne aj v špeciálnej relácii, tu ide o Žatka. Ako redaktor RTVS posunul slovenskú žurnalistiku do ďalšieho levelu žumpy, atakovať respondenta je možné, nielen slovne, ale aj fyzicky a znížiť sa na úroveň gaunerov, ktorých ako novinár má spovedať. Ak mal s Tóthom osobný problém z minulosti, mal sa z výroby reportáže nechať vylúčiť, lebo si nedokáže držať odstup od respondenta, čo sa aj jasne ukázalo. Samá chyba za chybou a porušenie všetkých novinárskych noriem.

RTVS o incidente mlčí, dokonca ho do reportáže nezapracovala – vystrihla ho, ďalšie chyba – pôsobí to ako cenzúra alebo krytie redaktora? Normálna televízia by sa k tomu postavila čelom a nie ako pštros. Ako sa hovorí, ten kto mlčí, ticho súhlasí. Naozaj si niekto myslí, že takéto správanie by akceptovala ČT, BBC alebo ktorákoľvek televízia, ak má príčetné vedenie? Tu nejde o to, čo si myslíme o Tóthovi a jeho konaní, jeho osobnom profile a pod., tiež sa mi jeho aktivity nepáčia. V tomto exemplárnom prípade ide najmä o to, čo verejnoprávna televízia povolí svojim redaktorom, akú normu a pravidlá nastaví do budúcnosti aj ostatným novinárom. Vahram Chuguryan, Peter Nittnaus, Jaroslav Rezník, Etická komisia RTVS, Rada RTVS, čo vy na to? RTVS popoludní reagovala nasledujúcim stanoviskom.

O Žatkových problémoch z minulosti som písal samostatný blog

Páči sa Vám nezávislý text? Vznikol aj vďaka Vašej podpore. Chcete zistiť viac? Klikni na tento odkaz…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.