BRATISLAVA – V komediálnom seriáli Pumpa sa striedajú známe tváre a rozprávajú sa s ,,obsluhou” pumpy na rôzne aktuálne témy. Za sobotňajšie slová ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej sa na RTVS valí vlna kritiky časti verejnosti, no najmä opozičných politikov.

Pasáž o smrti Milana Lučanského pôsobila v komediálnom seriáli rozpačito. Pochopiteľne, že ,,pumpári” chceli reagovať na najdôležitejšiu tému, ktorú ministerka riešila za posledný mesiac, no celkové vyznenie bolo pre časť divákov akési kostrbaté. Dalo sa čakať, že vyjadrenia typu Lučanský nie je Palach ani Kuciak, prilejú oheň do spoločensky už aj tak vyhrotenej atmosféry. Koaliční politici sú ticho, asi im takto koncipovaná Pumpa vyhovuje. Neozvali sa ani tradiční kritici RTVS, ktorí do verejnoprávnej televízie naopak búšia pri každej inej príležitosti. Zgustli si na nej ale opoziční politici.

,,Hlboká neúcta a cynizmus,” reagoval Peter Pellegrini.

Status Petra Pellegriniho na Facebooku. Zdroj: FB

,,Pumpa sa zmenila na politickú žumpu,” reaguje bývalá ministerka kultúry Ľubica Laššáková a avizuje podanie na Radu pre vysielanie a retransmisiu.

Status Ľubice Laššákovej. Zdroj: FB

,,Pozrel som si to zo záznamu, lebo RTVS už roky nepozerám – keď budem chcieť vidieť hnoj, pôjdem na pole. Štve ma, že ste RTVS premenili na nástroj svojej propagandy,” napísal Ľuboš Blaha na sociálnej sieti.

Status Ľuboša Blahu. Zdroj: FB

,,Toto už nie je Pumpa, ale Žumpa. A príde mi, že autor scenára je asi Matovič . Tak tým už musí riadne tiecť do topánok , keď sa uchyľujú k takýmto primitívnym agitkám, za ktoré by sa v minulosti hanbili aj komunisti a dnes aj severokórejský Kim. No fuj! A za toto platíme mesačne skoro 5 eúr!“ rozhorčila sa bývalá politička Anna Belousovová.

Status Anny Belousovovej. Zdroj: FB

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková sa tiež snažila vysvetliť pozitívne efekty reformy súdov a budúcej súdnej mapy, čo bolo veľké pozitívum jej vystúpenia. Politici nie sú herci a na účinkovanie v komediálnych seriáloch a politických kabaretoch nie sú zvyknutí. A to bolo cítiť opäť aj z poslednej Pumpy.

Seriál Pumpa, občas sa dostane až na hranu vkusu. Zdroj: RTVS

Výroba jednej 26 minútovej relácie v externom prostredí stojí RTVS 27 600,- EUR s DPH. Koncesionári zaplatia za štyri časti seriálu mesačne viac ako 110.000 EUR. Ak si chcete preštudovať podmienky celej zmluvy, rozpočet a honoráre, nájdete ju v tomto linku.

Zdroj: www.crz.gov.sk

Pozitívom seriálu je, že sa snaží komediálnou formou priniesť aj zložité spoločenské udalosti bežnému divákovi. Otázkou je, do akej miery seriál prekročil poslednou časťou prah verejnoprávnosti a či projekt nie je príliš komerčný. Predsa len, vybrať si tému smrti Milana Lučanského do dramaturgie satirického seriálu chce značnú odvahu a je to na širšiu diskusiu. Ako sa dá v súčasnej spoločenskej atmosfére táto téma vôbec podať satiricky, aby ešte viac nebičovala emócie, je to vôbec možné?

,,Mrzí nás, že spracovanie tejto témy vnímajú niektorí diváci ako urážku jeho pamiatky alebo výsmech tragického úmrtia, čo v žiadnom prípade nebolo našim zámerom. Ospravedlňujeme sa divákom, ktorých sa spracovanie tejto témy v rámci relácie dotklo,“ vyjadril sa producent a režisér seriálu Pumpa Peter Begányi. Celé stanovisko RTVS nájdete v neskrátenej tlačovej správe.

Je vysoko pravdepodobné, že na posledný diel sa budú niektorí diváci sťažovať podaním na Radu pre vysielanie a retransmisiu, tá bude stáť pred ťažkou otázkou, definovať hranicu politickej satiry, ktorá v televíznej tvorbe na Slovensku absentuje minimálne posledných 15 rokov.

Čo si myslíte o vystúpení ministerky v relácii Pumpa? Hlasujte v ankete pod článkom. Zdroj: reprofoto RTVS

Pumpu zo 16. 1. 2021 s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou nájdete tu. Jej umelecké vystúpenie začína od kódu 05:30.

Druhým poznaním je, že Pumpa ukazuje, ako veľmi chýba Slovensku politická satira (ak nepočítame glosátorov z relácie Sedem na TV JOJ). Ukázalo sa to aj v nedávnej Pumpe, keď v relácii účinkoval bývalý predseda NR SR Andrej Danko. Svojim vystúpením tiež vyvolal rozporuplné reakcie divákov RTVS.

,,Komediálny seriál reaguje na aktuálne udalosti predošlého týždňa cez trojicu svojských postáv stretávajúcich sa na benzínovej pumpe,” uvádza RTVS v anotácii k dramaturgii seriálu.

Politickú satiru vedeli robiť na Slovensku za posledné roky iba Milan Markovič a Rasťo Piško. Markovič tiež dokázal, aj z politických ,,suchárov”, vydolovať niečo vtipné, čo nakoniec ukázalo iný rozmer politika. Čo myslíte, podarilo sa to autorom poslednej Pumpy?

Ako hodnotíte komediálny seriál RTVS ,,Pumpa”?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.