PRAHA/BRATISLAVA – České televízie sa doslova od rána predbiehajú, ktorá z nich prinesie lepší spravodajský servis z volebnej noci v USA. Amerika si vyberá prezidenta. Udalosť môže zmeniť geopolitickú mapu sveta a na napínavú noc sa pripravila TV NOVA, ČT24, aj CNN Prima NEWS. Zo slovenských staníc rannými štúdiami zaujala TV Markíza a TA3. RTVS zlyhala, nepriniesla prvé vyjadrenia J. Bidena a D. Trumpa, či už naživo alebo zo záznamu v Ranných správach, ktoré začínali až o 7:30.

Prejav možného budúceho prezidenta Joa Bidena, živé vstupy z USA a analýzy už od 5:00 ráno prinášali všetky relevantné české televízie.

Slovenské televízne ráno a americké prezidentské voľby

Zatiaľ čo české stanice excelovali, na Slovensku ráno vysielali naživo TV Markíza a TA3. RTVS v čase príhovoru možného budúceho prezidenta Joe Bidena o 6:45 vysielala reprízu Dámskeho klubu. Neskôr na úvod v Ranných správach “odbila” americké voľby dvoma čítanými správami a živým vstupom redaktora z redakcie RTVS v Mlynskej Doline. Americkým voľbám venovala verejnoprávna televízia po polovebnej noci celé na úvod správ necelé 3 minúty, čo nepotrebuje žiaden ďalší komentár.

Zahraničná redakcia RTVS totálne zlyhala na plnej čiare

Neskôr v Ranných správach priniesla klasický rozhovor s analytikom k voľbám. Zahraničná redakcia však nestihla spracovať do Ranných správ od 7:30 – 8:30 prejav Joe Bidena zo 6:45 – mali ho všetky konkurenčné televízie – rovnako RTVS nepriniesla naživo vyjadrenie Donalda Trumpa o 8:20, čo je na zamyslenie. V normálnej televízii by po takejto chybe skončil okamžite zahraničiar či editor, zodpovedný za monitoring agentúr. Živý vstup z USA Štefana Hudeca cez skype “z obývačky” pocit už nevylepšil, mal bohužiaľ nulovú výpovednú hodnotu, ale to nie je chybou redaktora, ale RTVS.

Reaktor Štefan Hudec robil o 8:00 čo mohol, no živým vstupom “z obývačky” cez skype ranné fiasko RTVS nezachránil. Ostatné televízie už mali za sebou hodiny vysielania, živých vstupov redaktorov priamo z Washingtonu či New Yorku. Zdroj: reprofoto RTVS

RTVS je s vysielaním spokojná

Pri obhajobe výkonu zahraničnej redakcie pritom používa zvláštnu logiku.


,,Udalostiam v USA sme venovali v Ranných správach adekvátny priestor, vrátane živých vstupov s analýzou odborníka. Okrem toho počas vysielania Ranných práv sme mali k dispozícii iba synchrón Joa Bidena. Vyjadrenie Donalda Trumpa poslali obrazové agentúry až po vysielaní Ranných správ, teda použiť len J. Bidena by znamenalo, že nedáme priestor oponentovi, čo by bolo porušenie pravidiel vyváženosti,”
argumentuje RTVS, prečo nevysielala príhovor J.Bidena.

Podľa tejto zvláštnej logiky by žiadna z televízií nemohla vysielať príhovor J. Bidena v mimoriadnych správach bez reakcie D. Trumpa. Pritom stačilo napríklad uviesť, že zatiaľ sa vyjadril J. Biden a na reakciu D. Trumpa sa čaká. Vysvetlenie pôsobí skôr ako výhovorka a prekrývanie podstaty, že jediná RTVS v kľúčovom rannom čase nemala žiadne špeciálne vysielanie.

Inak išla RTVS v klasickom rannom móde a diváci videli namiesto amerického volebného špeciálu kopec zbytočných informácií, ako príklad môže poslúžiť rozhovor so soviarom zo života sovy. Milá, lifestylová a eko téma, len naozaj toto servíruje RTVS namiesto TOP udalosti dňa celého sveta a živého príhovoru amerického prezidenta?

Ráno 4.11.2020 o 8:20. Všetky svetové TV vysielajú prvý prejav Donalda Trumpa naživo po kľúčových voľbách pre svet, RTVS prináša rozhovor o sovách

,,Spravodajstvo RTVS pripravilo k voľbám v USA niekoľko mimoriadnych správ a Správ a Komentárov 3.11. aj 4.11., v ktorých sa podrobne a komplexne venuje celému volebnému dianiu v USA,” zahmlievala RTVS odpovede na otázky, týkajúce sa “vlažných” Ranných správ.

Už teraz je ale jasné, že RTVS v konkurencii televízii nestihla ranný informačný súboj, ktorý sa odohrával v čase od 5:00 – 9:00. Verejnoprávna televízia zlyhala na plnej čiare, nepriniesla kľúčové vyjadrenie D. Trumpa a J.Bidena v reálnom čase, hoci predtým vydala rozsiahlu PR tlačovú správu o mimoriadnych správach. Podstatu volieb z noci nezachytila v reálnom čase a ani v plánovanom spravodajskom bloku, ktorý ráno vysielala, čo sa nedá nazvať inak ako spravodajské fiasko. Je na zamyslenie, či tento ranný servis bol hodný, aby som ako koncesionár zaplatil poplatok na ďalší mesiac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *