BRATISLAVA – K zastavanej relácii a reportáži o udeľovaní akademických titulov sa vyjadrila RTVS. Televízia riadne pritvrdila a niekoľkomesačnú prácu vlastnej zamestnankyne v podobe reportáže označila za nespĺňajúcu novinárske štandardy. Mediálnu kauzu sleduje blog TVMEDIA.SK od začiatku.

FOTO: Facebook Reportéri RTVS

Televízia mala vysielať Reportérov v tradičnom čase, v pondelok 5.10. o 22:05, no zmenou programu sa vyhla problémom s pripravenou reláciou, v ktorej bol sporný príspevok aj o akademickom titule exministerky Andrey Kalavskej. Podrobnosti som popísal v mojom video blogu mediálneho kritika. Reláciu televízia nahradila reprízou programu SND.

RTVS: Reportérka sa zrejme inšpirovala “konšpiračným“ webom

RTVS sa pri pozastavení reportáže opierala o stanovisko právneho oddelenia. Televízia tvrdí, že reportáž v takejto podobe nespĺňala novinárske štandardy.

,,Rovnako ako v iných médiách, aj v RTVS si ctíme dodržiavanie vysokých novinárskych štandardov. Aby ich bolo možné dodržiavať, v rámci Sekcie spravodajstva a publicistiky sú nastavené interné kontrolné procesy, ktoré majú zabezpečiť vyváženosť, nestrannosť a objektivitu príspevkov zaradených v spravodajských a publicistických reláciách. V prípade spomínanej reportáže interné kontrolné procesy, ktorých základom je stanovisko právneho oddelenia RTVS, ukázali, že reportáž v súčasnej podobe nespĺňa novinárske štandardy, ktoré sú základom objektívnej reportáže. Téma reportáže bola doteraz zverejnená len na webovom portáli, ktorý šíri aj poplašné a neoverené správy,” uvádza RTVS k zastaveniu relácie.

Televízia ďalej v stanovisku uvádza, že reportérka musí reportáž prerobiť. Podľa zdroja z RTVS to Lýdia Kokavcová neplánuje urobiť. Minimálne nie v blízkom čase. V najbližšej relácii, ktorá sa vysiela v pondelok 12.10.2020 a je už skompletizovaná, šot o akademických tituloch nie je zaradený do vysielania.

Andrea Kalavská obvinenia odmieta

Podľa reportáže sa malo údajne 12 strán teoretickej časti dizertačnej práce A. Kalavskej zhodovať s údajným školiteľom Jurajom Bencom. Kalavská pre portál pluska.sk hovorí o nezmysloch.  Trvá tiež na tom, že dva roky na nej pracovala v Kambodži, kde nebol internet a školiteľkou bola Andrea Shahun.

„Juraja Bencu vôbec nepoznám a podľa zverejnených informácií obhajoval svoju prácu v dobe, keď som bola v zahraničí. Ak sa niečo zhoduje, tak sú to tabuľky Svetovej zdravotníckej organizácie,“ dodala na margo konšpirácií Andrea Kalavská pre Plus JEDEN DEŇ.

Anarchia v Reportéroch

Vypätá situácia “zlomila väz” tímlíderke Reportérke Kataríne Začkovej. Tú zosadil z funkcie, aj pre tieto obsahové nedostatky, sám generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Podľa dobre informovaného zdroja z televízie, o funkciu Katarínu Začkovú prakticky pripravila práve jej kolegyňa Lýdia Kokavcová, ktorá údajne neskoro dodala scenár na kontrolu a tímlíderka tak prakticky nemala čo doručiť na posúdenie právnemu oddeleniu. A snehová guľa sa už iba nabaľovala a vyústila do neodvysielania relácie.

Zaplatia to koncesionári

Na prípravu jesennej sezóny mali pritom Reportéri čas prakticky od polovice júna až do polovice septembra, čiže tri mesiace, kedy sa relácia nevysiela. A toto je výsledok, neodvysielaná relácia, reportáž v koši, dôsledky minimálne a ešte si túto anarchiu zaplatia koncesionári v ďalšom poplatku RTVS. V komerčnej sfére by takéto zlyhanie bolo na hodinovú výpoveď, nuž v RTVS stále vládne v personálnej politike socializmus. S otázkami som sa obrátil aj na reportérku, či a akú spoluzodpovednosť cíti za chaos okolo jej reportáže, ako a či reportáž prerobí a ako vníma pokyny právneho oddelenia. Na odpovede čakám. Rovnako na otázky niekoľko dní neodpovedá ani odvolaná tímlíderka Katarína Začková, ktorá sa na pozícii dlho ”neohriala”.

Aktualizácia o nové stanovisko RTVS z 8.10.2020 – 13:30

,,Rozhodnutie nezaradiť reportáž, ak bude vykazovať znaky tendenčnosti padlo už v júli a redaktorka Lýdia Kokavcová a tímlíderka Katarína Začková boli na túto skutočnosť upozornené. Napriek výhradám redaktorka s tímlíderkou nielen pripravili spornú reportáž do vysielania, ale aj nasadili upútavku na reláciu na Facebookovú stránku Reportérov, ktorú spravuje samotná redakcia. Táto upútavka nebola zaradená do televízneho vysielania a nebola zverejnená ani na oficiálnom profile RTVS. Týmto konaním mohli vyvolať mylný dojem, že reportáž bola z vysielania vyradená na poslednú chvíľu aj napriek skutočnosti, že o jej nezaradení do vysielania a nutnosti ju dopracovať vedeli pred uverejnením upútavky. Vedenie spravodajstva a publicistiky RTVS si ctí dodržiavanie vysokých novinárskych štandardov, ktoré sú základom objektívnej reportáže a obchádzanie interných procesov a ohrozenie vysielania považuje za hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Na základe uvedených faktov, dostali Katarína Začková aj Lýdia Kokavcová dôrazné napomenutie,” uvádza RTVS.

One Comment on “RTVS: Reportáž Lýdie Kokavcovej je neobjektívna a nespĺňa novinárske štandardy”

  1. No to su mi veci. P. Zackovu poznam uz dlhsie a podla mojich osobnych skusenosti pri spolupraci s nou ESTE C R. 1998 – 2000 som sa nestretol so snahou ignorovat ci skreslovat fakty. Tazko je mi uverit, ze by prave ona robila tendecne prispevky. Ak takato novinarka strati miesto vo verejno-pravnej televizii, tak to svedci len o ubohosti jej vedenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *