BRATISLAVA – V Náhornom Karabachu uplynulý týždeň nakrúcal štáb RTVS. Podľa informácií TVMEDIA.SK do bojovej zóny odišiel reportér Juraj Mravec aj s fotografom a kameramanom Jurajom Mravcom mladším.

Aktuálnu reportáž z vojnou zmietanej zóny o Náhorný Karabach by mali diváci v blízkej dobe vidieť v Reportéroch RTVS. Na téme pracuje skúsený novinár s reportážnym citom Juraj Mravec. Do nebezpečného kúta sveta sa vydal so svojim synom. Po turblunetných časoch pre Reportérov ide o svetlý moment pre reláciu. Diváci, a zrejme aj televízia, očakávajú, že reportáž prinesie konečne autorsky a reportérsky zaujímavú, aktuálnu, predovšetkým ale hlavne objektívne spracovanú tému.

Otec so synom, dokumentaristi. Spolu majú skúsenosti z viacerých vojenských konfliktov – 2x Donbas, Irak – Babylon, Bagdad, Mosul. Zdroj: FB Juraj Mravec starší

,,Vedeli sme, že mierime na horúcu pôdu plnú obstrelov, ale skutočnosť bola oveľa desivejšia než predstavy,” uviedol pre TVMEDIA.SK reportér Juraj Mravec starší.

Boje o Náhorný Karabach. Zdroj: Juraj Mravec mladší

Dokumentaristi strávili v Náhornom Karabachu 4 dni. Za ten čas podľa slov Juraja Mravca st. podarilo autorom nakrútiť viac ako dvoch hodín kvalitnej suroviny, pre reportaž plnú gradujúcich momentov.

,,Chceli sme opustiť Stepankert. Za posledné dni sa mimoriadne zintenzívnilo ostreľovanie mesta. Všetci sme zalezení v pivniciach a čakáme čo bude. Odísť sa nedá, je to veľmi nebezpečné. Dnes sme sa vybrali do kostola, vzdialeného 50m od hotela, kde bývame, prešli sme sotva pár krokov a udrelo to kúsok od nás. Rýchlo sme vbehli do najbližšieho domu. Spoza dverí vykukol chlapík a dal nam dve fľašky coca coly. Nakoniec sa nám podarilo tých 50 metrov prejsť a ocitli sme sa v krypte počas liturgie. Útočisko tam našli desiatky ľudí, ktorí sa modlia za mier,” uviedol z vojnovej zóny na svojej stránke Juraj Mravec mladší.

Modlenie sa počas bojov. Zdroj: Juraj Mravec mladší

Konflikt o Náhorný Karabach

Od roku 1988 vedú dlhoročný konflikt bývalé sovietske republiky Arménsko a Azerbajdžan o enklávu Náhorný Karabach s prevažne arménskym obyvateľstvom. Na vojnový stav doplatilo životom už 30 000 ľudí. Naposledy sa situácia vyostrila koncom septembra. Strany sporu, bojujúce o územie, sa navzájom obviňujú z rozpútania vojnového stavu.

Podľa informácií TVMEDIA.SK by mali diváci vojnovú reportáž z Karabachu vidieť ešte do Vianoc v Reportéroch RTVS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.