BRATISLAVA – Čaká nás mediálne horúce pondelkové popoludnie. Aj o zlej atmosfére a čiastočnom rozklade relácie Reportéri sa podľa informácií TVMEDIA.SK bude hovoriť 19.10.2020 na Výbore pre kulúru a médiá NR SR.

Zdroj: FB Reportéri RTVS

Očakáva sa dusná atmosféra

Na pondelokové popoludnie 19.10.2020 je zvolaný Výbor pre kultúru a média NR SR. A na pretrase bude aj RTVS. Predseda Rady RTVS Igor Gallo bude informovať o činnosti verejnoprávneho rozhlasu a televízie za prvý polrok 2020. Pri tejto príležitosti bude čeliť nepríjemným otázkam v súvislosti s poslednými udalosťami v televíznej sekcii RTVS, konkrétne v redakcii publicistiky.

OĽANO hovorí o podozreniach z cenzúry v RTVS

,,Vedenie RTVS zastavilo reportáž, ktorá mala byť o podozreniach z plagiátorstva Andrey Kalavskej. Generálny riaditeľ Jaroslav Rezník si mal dokonca pýtať scenár k tejto reportáži. Takýto postup je nielen neštandardný a zarážajúci, ale môže byť aj v rozpore s interným štatútom RTVS. Na najbližšom Výbore pre kultúru a médiá navrhnem, aby sa týmto vážnym podozrením z cenzúry zaoberala Rada RTVS. Žiaľ, v súčasnom zložení snáď ešte nikdy nešla proti riaditeľovi inštitúcie,” uviedol predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský na sociálnej sieti.

RTVS vo svojom stanovisku popiera, že by generálny riaditeľ žiadal scenár k reportáži. Televízia a tvorcovia sa navzájom cez vyhlásenia do médií obviňujú z praktík známych z bývalého režimu.

Čo sa stalo?

Reportéri 5.10.2020 nečakane neodvysielali reláciu. Sporným bol príspevok o doktorandskej práci exministerky Andrey Kalavskej. Redaktorka a odvolaná tímlíderka tvrdili, že práca vykazuje znaky plagiátu a v duchu týchto indícií pripravili reportáž. RTVS si urobila právnu analýzu, podľa nej je reportáž neobjektívna a nespĺňa novinárske štandardy. Autorku Lýdiu Kokovcovú a tímlíderku Katarínu Začkovú obvinila televízia zo svojvôle. Tímlíderka preto prišla o funkciu, reportáž sa nevysielala a po udalostiach položila uvázanie relácie moderátorka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *