BRATISLAVA – RTVS odvysielala 20. ročník Osobnosti televíznej obrazovky 5. septembra na Jednotke. Časť najmä veriacej verejnosti zostala po priamom prenose pobúrená. Komické scénky, ktoré parodovali vieru a “Boha” šoubiznisu, budú mať zrejme ďalšiu dohru.

Boh šoubiznisu, herci ako sudičky v kostole, desatoro šoubiznisu, či záchodová kabínka ako spovednica. Program OTO otvoril spoločenskú diskusia o tom, čo patrí a čo už nie do verejnoprávneho média. Obhajcovia programu hovoria o satire, metafore a zábave, kresťanské organizácie a veriaci o znevažovaní a hanobení viery. Inciatíva Slovenský dohovor za rodinu vyzvala RTVS, aby sa za odvysielaný program ospravedlnila. S programom mali problém poslanci za Kresťanskú úniu, ako aj líderka Anna Záborská, všetci zvolení na kandidátke za OĽANO.

Herci ako sudičky. Vysvetlenie RTVS, že išlo o metaforu, niektorí diváci a veriaci neakceptujú. Zdroj: reprofoto RTVS

RTVS ako aj Rada pre vysielanie a retransmisiu obdržala podnety na program, ktorý dodáva na kľúč extrený producent. Rada RTVS dokonca prijala uznesenie, že program nebol v súlade s etickými princípmi RTVS a odporúčala dramaturgom RTVS venovať zvýšenú pozornosť, čo externé firmy pripravujú do vysielania verejnoprávnej televízie. Na rade sa koncesionárom za program ospravedlnil aj generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, verejne aj niektorí účinkujúci. Ani to zrejme nebude stačiť.

,,V rámci zábavnej a nadnesenej časti ankety galavečera OTO sa hovorilo o „Bohu šoubizu“. Tento metaforický prvok patril k téme a v nijakom prípade nebolo jeho úmyslom dotknúť sa akékoľvek vierovyznania. Program galavečera je postavený na princípe jemnej kontroverznosti, predovšetkým medzi účinkujúcimi, nominovanými a oceňovanými navzájom. Tento princíp nemusí vyhovovať každému. Nik z tvorcov relácie však nemal záujem znevažovať niečo tak intímne ako je viera človeka a jeho osobné presvedčenie,” uviedla v ospravedlnení RTVS.

OTO 2020 pobúril časť veriacich. Zdroj: reprofoto RTVS

RTVS bude najnovšie čeliť správnemu konaniu

Ak Rada pre vysielanie a retransmisiu porušenie zákona potvrdí, RTVS hrozí sankcia – upozornenie alebo finančná pokuta.

,,Rada pre vysielanie a retransmisiu začala správne konanie voči vysielateľovi Rozhlas a televízia Slovenska vo veci možného porušenia § 19 ods. 1 písm. b) ZVR, z dôvodu vysielania programu OTO 20 Ročník, dňa 5. 9. 2020, v ktorom mohlo dôjsť k znevažovaniu alebo hanobeniu na základe viery a náboženstva,” odvôvodnila 21.10.2020 začatie konania voči RTVS Rada pre vysielanie a retransmisiu.

Program získal na najznámejšom portáli o filmoch a programoch hodnotenie iba 33 percent

Na uznávanej Československej filmovej databáze ohodnotili čitatelia a kritici program podpriemernými 33 percentami. Tu sú niektoré komentáre.

Komentáre kritikov na www.csfd.cz

„Vedenie RTVS objasnilo celú situáciu, ospravedlnilo sa dotknutým divákom, ale zároveň odmieta, že by išlo o cielenú urážku kresťanského náboženstva,“ uzatvára RTVS tému v stanovisku ku kontroverznému galavečeru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.