BRATISLAVA – Aj Vaše telefónne číslo môže byť zneužité cudzími podvodníkmi a ani o tom nemusíte vedieť. RTVS odhalila bezpečnostné diery v telekomunikačnom systéme. Redaktorka Petra Klimešová predviedla kus investigatívnej práce v rubrike Zaostrené. Tú vysielala televízia v rámci Správ RTVS.

Aj Vaše telefónne číslo môže zneužiť prakticky ktokoľvek s pokročilejšími IT skúsenosťami. Stalo sa to tiež Bratislavčanovi Romanovi Bohuslávkovi, ktorého príbeh priniesla investigatívna reportérka Petra Klimešová v Správach RTVS o 19:00. Pochybná firma, prostredníctvom telefónneho čísla poškodeného, kontaktovala svojich klientov za účelom predaja tabletiek na chudnutie. Poškodený majiteľ čísla ani nevedel, že jeho číslo niekto zneužil.

Petra Klimešová, redaktorka publicistiky RTVS Občan za dverami, predviedla kus investigatívy v Správach RTVS v rubrike Zaostrené. Zdroj: FB Občan za dverami RTVS

Investigatívny prístup

Reportérka v príspevku otestovala systém, akým podvodníci zneužívajú Vaše telefónne číslo bez toho, aby ste to vedeli. Odhalila, ako je možné, že niekto používa rovnaké číslo, ktoré operátor predtým pridelil inému spotrebiteľovi v sieti.

,,Celé je to o tom, že Vy si spustíte virtuálnu softvérovú ústredňu. Na tej softvérovej ústredni si Vy nastavíte číslo, ktorým sa budete prezentovať do sveta,” uviedol pre RTVS expert na kyber bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

Nová rubrika v Správach RTVS – ,,Zaostrené”, každý deň na inú tému. Zdroj: reprofoto RTVS

Bežná prax v USA, na Slovensku pomerne neznáma praktika “vishing” – čiže voice phishing

Zneužitie súkromných čísiel je bežné v Spojených štátoch amerických. Nekalá praktika sa volá vishing. Je to veľmi podobné ako phishing, ktorý poznáme, ale vishing znamená ,,voice phishing”, čiže celý ten útok prebieha hlasom.

Konečne kus investigatívy v RTVS. Zdroj: FB Občan za dverami RTVS

Fakt, že sa niekto vie do sveta prezentovať cudzím telefónnym číslom, nie je žiaden hack, ale je to zneužitie funkcionality telefónnych sietí. Takýmto scudzením súkromných čísiel podvodníci zasiahnu do práv poškodenej osoby. Čo je najhoršie, súčasnými technickými možnosťami sa nedá vypátrať útočník a nič s tým nevedia urobiť ani operátori.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.