BRATISLAVA – Spravodajstvo je pre mnohých novinárov doslova drogou. Keď ho raz okúsia a neskôr odídu na inú pozíciu, zistia, že im niečo chýba. To je prípad aj skúseného televízneho redaktora Dalibora Skladana, ktorý sa vrátil po 1,5 ročnej skúsenosti s publicistikou do spravodajstva.

FOTO: Facebook Dalibor Skladan RTVS

Dalibora Skladana si diváci pamätajú najmä z obrazoviek TA3, neskôr dlhé roky pracoval v redakcii KRIMI TV JOJ. V apríli 2019 prešiel do publicistiky RTVS. Pracoval na Reportéroch a niektoré jeho reportáže vyvolali značný rozruch. Najmä jedna, v ktorej správne odhadol vývoj súdneho procesu s Mariánom Kočnerom vo veci vraždy Jána Kuciaka. Po roku a pol, po vyhlásení rozsudku, sa ukázalo, že Dalibor Skladan mal pravdu vo viacerých smeroch, najmä čo sa týka prezumpcie neviny či úlohe kajúcnikov. Aj keď jeho reportáž vtedy vyvolala medzi liberálnymi novinármi doslova tornádo a vlnu odporu, po čase sa ukazuje, že Dalibor Skladan je skúsený redaktor s nadhľadom.

,,Sme si kládli otázku, či dokáže novinárska obec na Slovensku objektívne pokrývať prípad tragickej smrti nášho kolegu a jeho snúbenice. Zdôraznením princípu prezumpcie neviny v prípade obvinených aj v takejto citlivej kauze sme rozhorčili veľkú časť verejnosti. Oprávnene? Sotva! Ukázalo sa totiž, že využívanie kajúcnikov na usvedčenie páchateľov mnohých trestných činov má svoje limity. A masírovanie verejnej mienky cez cielené úniky v médiách tiež vyriešeniu prípadu na súde neprospelo,” uvádza v statuse Dalibor Skladan RTVS.

Pozrite si nadčasovú reportáž o vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a zlyhaniach niektorých médií

REPORTÉRI – KRITIKA DO VLASTNÝCH RADOV

Láme online vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka etické princípy žurnalistiky, prezumpciu neviny, právo na spravodlivý súdny proces či základy právneho štátu? Odpovede hľadal u advokátov a renomovaných autorít Dalibor Skladan. Cieľom reportáže nie je obhajovať páchateľov, ale poukázať na chyby, ktorých sa dopúšťajú novinári. Tie vo finále môžu nakoniec pomáhať práve skutočným páchateľom… Páči sa Vám naša práca? Zdieľajte nás.

Uverejnil používateľ Reportéri RTVS Streda 8. mája 2019
Odvážna reportáž ešte z mája 2019, ktorej dal čas za pravdu…

Televízne spravodajstvo je “droga”

Od septembra však Dalibora Skladana môžu diváci vídať v Správach RTVS. Podľa zdroja TVMEDIA.SK novinár dobrovoľne opustil Reportérov a vrátil sa k spravodajstvu, čiže ku svojím koreňom. ( pozn. prestúpenie nesúvisí s akutálnymi turbulentnými udalosťami v Reportéroch z posledných októbrových dní )

Dalibora Skladana od septembra môžu diváci vídať v Správach RTVS. Monitoruje prevažne súdne kauzy.
Na fotke je s kolegom z TASR Ivanom Krížom. Zdroj: FB Dalibor Skladan RTVS

Podľa zdroja TVMEDIA.SK sa Daliborovi Skladanovi na spravodajstve za necelý mesiac celkom dobre darí. So svojimi 20 ročnými skúsenosťami v televíznom spravodajstve a nadhľadom môže byť ako senior redaktor inšpiráciou pre pomerne mladú redakciu Správ RTVS, v ktorej mnohí redaktori ešte len skúšajú svoje schopnosti a limity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.