BRATISLAVA – Jeden z dlhých zimných večerov vám môže na Netflixe spríjemniť česká komédia / dráma z roku 2018 Chata na predaj. Film režiséra Tomáša Pavlíčka zaujme predovšetkým atmosférou, svižným scenárom a kombináciou známych hereckých špičiek s neopozeranými tvárami.

Hlavné úlohy stvárnili Ivana Chýlková ako matka a David Vávra je otcom rodiny. Manželia sa rozhodnú predať staršiu rodinnú chatu uprostred prírody. Na poslednú chvíľu však mama cúvne a kľúče novému majiteľovi odmieta odovzdať. Chce na chate usporiadať ešte jedno, posledné rodinné stretnutie.

Do deja tak vstupujú babička Jana Synková s už senilným dedkom Jánom Kačerom a tiež deti Tereza Ramba ako dcéra s nemeckým partnerom v podaní Michaela Pitthana. Na chatu vyráža aj syn Ján Strejcovský so svojou priateľkou, ktorú si zahrala slovenská herečka Judit Bárdos.

Herečka Jana Synková. Zdroj: Facebook/Chata na prodej

Ako to už býva na rodinných stretnutiach, rôznorodosť všetkých prítomných, už od začiatku naznačuje, že bude veselo. Hlavne keď sa do všetkých a do všetkého stará až moc úprimná a trochu hysterická babička.

Herci a tvorcovia počas nakrúcania. Zdroj: Facebook/Chata na prodej

Spočiatku je Chata na predaj plná vtipov a úsmevných situácií. Príjazdom na chatu dostáva priestor i nostalgia. Všetko sa zmení na drámu, keď rodina ráno zistí, že senilný dedko neleží v posteli, ale že zmizol.

Herečky Jana Synková a Ivana Chýlková. Zdroj: Facebook/Chata na prodej

„Chata na predaj má tri nominácie na Českého leva! Gratulujeme Ivane Chýlkovej ( nominácie za hlavnú úlohu ), Jane Synkovej ( nominácia za vedľajšiu úlohu ) a tiež dvojici scenáristov – Tomášovi Pavličkovi a Lucii Bokšteflovej,“ napísali tvorcovia na Facebookovú stránku filmu.

Film Nakoniec získal Cenu českej filmovej kritiky za Najlepší scenár.

Herci Michael Pitthan, Ján Strejcovský, Tereza Ramba a Judit Bárdos. Zdroj: Facebook/ Chata na prodej

Na Československej filmovej databáze (ČSFD) získal film ľahko nadpriemerné hodnotenie 57 percent.
Ja dávam 4*/5. Za atmosféru, hereckú chémiu medzi postavami a dobrý scenár, ktorý nenudí, ale pekne plynie až do samého konca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.