BRATISLAVA – Po turbulentných týždňoch pre reláciu Reportéri prichádza zrejme “závan čerstvého vzduchu” do redakcie. V pondelkovej relácii 19. októbra mali premiéru hneď dve nové tváre. Reportérsky sa uviedla Mirka Ščobíková a moderátorsky Peter Nittnaus.

Dočasný moderátor Peter Nittnaus, vedúci spravodajstva a publicistiky RTVS. Moderovanie prevzal na poslednú chvíľu po tom, čo moderátorka “položila” moderovanie. Zdroj: reprofoto Reportéri RTVS

Reportéri boli monotématickí. Venovali sa analýze detailov rozsudku, na základe ktorých súd rozhodol o zbavení spod obžaloby Alenu Zsuzsovú a Mariána Kočnera vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka. 30 minútová analýza prinášala komplexný pohľad na detaily, ktoré v prípade nesedia. Divák si mal možnosť urobiť názor a vypočuť si konečne ucelené argumenty aj ”z druhej strany“. Spracovala ju Mirka Ščobíková, ktorá prestúpila z redakcie spravodajstva do publicistiky v septembri 2020.

Predtým tvár Správ RTVS. Mirka Ščobíková a jej prvá monotéma po prestupe do Reportérov. Zdroj: reprofoto Reportéri RTVS

Na úvod slušný výkon, no chýbala konfrontácia

Analýze sa dá vyčítať, že sa zamerala len na pochybnosti, ktorými súd vysvetľoval oslobodzujúci verdikt, do kontry však chýbali dôkazy, ktoré naopak preukazovali možnú vinu a vytvárali reťazec nepriamych dôkazov proti obžalovaným. Rovnako tiež chýbala väčšia konfrontácia jednotlivých respondentov, napríklad bývalých policajných prezidentov či advokátov. Vyzeralo to, akoby si každý povedal svoj pohľad na kauzu a televízia to postrihala. Koniec-koncov, posúďte sami.

https://www.facebook.com/reporteri.rtvs/videos/403761087282159
Reportáž o rozsudku vo veci vraždy J.Kuciaka v Reportéroch 19.10.2020

Snaha o maximálnu vyváženosť môže spôsobiť sterilitu

Reportérom sa v tejto časti nedá uprieť snaha o maximálnu objektivitu, nestrannosť, vyváženosť, čo však z monotémy spravilo nevinnú a neškodnú investigatívu, ktorá nikoho neurazí, nikomu neuškodí, ale otázkou zostáva, či je toto cieľom investigatívy. Rovnako, takúto analýzu mala RTVS priniesť už pred mesiacom, teda 14.9.2020, keď relácia štartovala vysielanie, nie až 19.10. Tu zlyhal evidentne dramaturg relácie. Poukázal som na to už v mojej mediálnej kritike. Predsa rozsudok padol 3.9. Česká televízia to stihla zaradiť do vysielania už 7.9.2020, objektívne však nešlo zďaleka o tak komplexnú analýzu, o akú sa pokúsila RTVS.

https://www.facebook.com/642191255810127/videos/769061353893789
Mediálny kritik z 20.9.2020 o nezvládnutej dramaturgii Reportérov

Všetky ”nedostatky” považujem za redaktorskú nováčikovskú daň, napriek tomu monotematická analýza výrazne vyčnievala oproti iným “zaprášeným” a neaktuálnym témam, ktoré Reportéri občas prinášajú. Redaktorka tému ako celok zvládla, línia šotu bola jasná, zrozumiteľne vysvetlená a logicky vystavaná. Je to slušný štart novej reportérky na publicistike.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.