BRATISLAVA – Po tom, čo RTVS včera neplánovane neodvysielala Reportérov, atmosféra v publicistike, podľa môjho zdroja z televízie, poriadne graduje. Vznikajúci konflikt medzi redakciou a jej vedením sa pokúsi v utorok ”pozametať” priamo generálny riaditeľ. V hre je viacero alternatív, ako vyriešiť neúnosný stav.

FOTO: Archív RB

Spornú reportáž o akademických tituloch, v ktorej mala byť exministerka zdravotníctva nepriamo obvinená z plagiátorstva pri písaní doktorandskej práce, si včera vyžiadal priamo generálny riaditeľ. Potvrdil mi to môj zdroj z technického zázemia televízie. Zrejme potreboval vidieť zatiaľ vyradenú a neodvysielanú reportáž, aby mohol dnes adekvátne rozhodnúť o osude relácie, autorky či tímlíderky.

Reportéri žiadali o stretnutie s vedením RTVS

O stretnutie včera listom mala požiadať tímlíderka Reportérov Katarína Začková, pod ktorou sa ale trasie stolička za nie veľmi vydarený štart relácie v sezóne 2020/2021. Podľa dostupných informácií je v hre viacero alternatív, ako celú situáciu upokojiť.

Reportéri s vysielacím termínom 5.10.2020 o 22:05 boli vyrobení. Televízia ich mala dočasne pozastaviť pre vážne obsahové chyby.

Možné riešenia dusnej atmosféry podľa zdroja z televízie

  • výpoveď časti redakcie – táto alternatíva nemá však podporu všetkých Reportérov
  • koniec Kataríny Začkovej ako tímlíderky relácie za nezvládnutý štart sezóny 2020/2021 a menovanie nového dramaturga
  • dočasné pozastavenie relácie a odchod časti redaktorov
  • odvysielanie pôvodne zostrihanej relácie bez ďalších úprav a všetko sa “pozametá”
  • neodvysielanie spornej reportáže, relácia pokračuje ďalej, ale zlomí väz autorke Lýdii Kokavcovej, ktorá prevzala tému z konšpiračného webu
  • koniec šéfa spravodajstva Petra Nittnausa a riaditeľa Vahrama Chuguryana

Portál TVMEDIA.SK samozrejme oslovil s otázkami redaktorov Reportérov, vedenie redakcie, ako aj hovorkyňu RTVS. Na odpovede čakáme.

Aktualizované o stanovisko RTVS zo 7.10.2020 – 17:15

,,RTVS razantne odmieta akékoľvek podozrenia z možnej cenzúry alebo zásahu tretích strán v rámci vysielania spravodajstva a publicistiky. Publicistická relácia Reportéri prináša na obrazovky investigatívne reportáže o závažných celospoločenských kauzách a dramatických príbehoch a vo veľkej miere prispieva k verejnoprávnemu poslaniu RTVS. Rovnako ako v iných médiách, aj v RTVS si ctíme dodržiavanie vysokých novinárskych štandardov. Aby ich bolo možné dodržiavať, v rámci Sekcie spravodajstva a publicistiky sú nastavené interné kontrolné procesy, ktoré majú zabezpečiť vyváženosť, nestrannosť a objektivitu príspevkov zaradených v spravodajských a publicistických reláciách. V prípade spomínanej reportáže interné kontrolné procesy, ktorých základom je stanovisko právneho oddelenia RTVS, ukázali, že reportáž v súčasnej podobe nespĺňa novinárske štandardy, ktoré sú základom objektívnej reportáže. Z tohto objektívneho dôvodu je nutné túto reportáž dopracovať tak, aby sme predišli možnému spochybneniu reputácie RTVS v rámci objektívnosti spravodajstva a publicistiky.Téma reportáže bola doteraz zverejnená len na webovom portáli, ktorý šíri aj poplašné a neoverené správy,” uvádza sa v stanovisku RTVS.

/ Páči sa Vám môj nový blog o médiách www.tvmedia.sk? Zdieľajte tento text a pomôžete mi s jeho rozbehom. Ďakujem. /

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *