BRATISLAVA – Obsahová úroveň Reportérov sa oproti minulému týždňu, keď vysielali analýzu rozsudku v kauze Kuciak, prepadla na úplne dno. Šoty, ktoré priniesla RTVS uplynulý pondelok 26.10.2020, by s odretými ušami prešli ledva do vysielania lokálnych alebo regionálnych televízií.

V prvej reportáži sa redaktorka Alžbeta Švecová snažila nastoliť pálčivý problém preťaženej cesty v Lehniciach. Sťažujúci sa obyvatelia, dopravný analytik, mestskí policajti, ktorí nemôžu merať rýchlosť, nespoplatnené cesty druhej triedy, to všetko je brutálne klišé. Staré známe fakty reportérka iba recykluje. V reportáži nie je jediný svetlý moment, prípadne investigatívny prvok, prečo by takto lokálne spracovaná téma mala byť v tomto type relácie.

Vážna, no pomerne lokálna téma, ktorá rozhodne nepatrí obsahovo do investigatívnych Reportérov. Zdroj: reprofoto Reportéri

Príspevok, ktorého nositeľom je majiteľka prasknutého domu, je síce vážnym problémom, nie však pre večerný formát Reportérov. Dramaturgia evidentne zlyhala už pri výbere témy a spracovaní námetu. Redaktorka si dala námahu, ale televízia by mala takéto témy skôr zaradiť do popoludňajšieho regionálneho denníka.

Preťažená cesta v Lehniciach a prasknutý dom, kde sa stratila investigatíva? Zdroj: reprofoto Reportéri

Škola v Rokycanoch

Ani druhý príspevok nebol hodný Reportérov. Lokálny spor starostu Rokycian s odvolanou riaditeľkou ŽŠ kvôli “svojvoľne” otvorenému 5. ročníku. Jurajovi Mravcovi sa dá prirátať malé plus za to, že sa snažil aspoň nájsť v téme nejaký konflikt. Ale v celku platí, ako pri prvej reportáži, že ani toto nebol príspevok, dramaturgicky hodný Reportérov.

Hodnotených Reportérov si môžete pozrieť tu.

Moderátorka vyčnievala

Nudné, sterilné a vcelku bezvýznamné vysielanie Reportérov “osviežila” aspoň nová moderátorka Mirka Ščobíková. Tá svoju premiéru zvládla, aj keď istú mieru nervozity si v jej prejave možno všímavý divák predsa len všimol.

Premiéra novej moderátorky Mirky Ščobíkovej. Zdroj: reprofoto RTVS

Reportérom evidentne chýba kvalitný editor, dramaturg. Kvalita relácii je z týždňa na týždeň extrémne kolísavá, ak ich samozrejme televízia vôbec odvysiela. Kedy bude zaradená sporná, neodvysielaná reportáž o záverečnej práci A. Kalavskej, zatiaľ nevie nikto. Redaktorka Lýdia Kokavcová, aj odvolaná timlíderka sú PN. A po kauze zostalo prekvapivé ticho, žiadne médium poriadne neanalyzuje doktorandskú prácu exministerky. Ivan Brada okrem toho odchádza na rodičovskú dovolenku.

Má relácia v takejto kvalite vôbec význam?

Nečudoval by som sa, ak by v súčasnom personálnom stave a bez editora dospela RTVS k záveru, že výrobu celej relácie v personálnom rozklade radšej dočasne pozastaví. Televízia by riskovala opäť humbung, no pre koncesionára by to malo isté plus, bol by to totiž posledný “akože škandál” okolo relácie. Pri takej úrovni, akú predviedli Reportéri v tomto vydaní, by si diváci možno ani nevšimli, že im niečo vo vysielaní chýba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *