BRATISLAVA – Ak ste vo štvrtok večer sledovali diskusnú reláciu TV JOJ Na hrane, pravdepodobne ste zostali zhnusený tak ako ja. Politický súboj nemal úroveň, diskusia vyzerala ako presilovka 2:1 ( moderátorka J. K. Dibáková s ministerkou Máriou Kolíkovou vs Robert Fico ). Divák miestami nevedel, kto reláciu moderuje, otázky kládla v závere aj ministerka spravodlivosti.

Ak by si študenti žurnalistiky mali pozrieť, ako nemá vyzerať televízna politická diskusia, relácia TV JOJ Na hrane zo štvrtka 12.11.2020 by im mohla poslúžiť ako príklad. Hneď na úvod moderátorka najskôr privítala hostí, ktorí “stoja v štúdiu”, pritom sedeli. Ide o drobnosť, J. K. Dibáková sa hneď opravila, no vyslala smerom k divákovi jasný signál o svojej “neistote a nervozite”. Bolo to pochopiteľné, proti nej sedel zdatný súper Robert Fico.

Štvrtkové Na hrane bolo v mnohých smeroch novinársky ,,za hranou”. Zdroj: reprofoto TV JOJ

Hneď v prvých minútach sa duel zvrhol pri otázkach o Bödorovi, Jankovskej, prezumpcii neviny a rozoberaní policajného uznesenia z vyšetrovania kauzy Očistec, v ktorom polícia obvinila bývalé vedenie polície z čias Ficovej éry.

Maria Kolikova „Je zrejmé že prístup k informáciám o závadových osobách Robert Fico ako premiér mal a aj napriek tomu ich presadzoval na významné pozície. To je fakt.“ Zdroj: TV JOJ

Uverejnil používateľ Za ľudí Piatok 13. novembra 2020

Pri citáciach z policajného uznesenia R. Fico vyčítal moderátorke, že nie je jej študent. Nasledoval slabý moderátorkin protiargument, že ona reláciu moderuje. Predseda SMER-u to zaklincoval vetou, že si môže povedať, čo chce a nie to, čo chce počuť J. K. Dibáková. Z nedôstojnej výmeny vyšiel R.Fico víťazne, aspoň tak to na mňa pôsobilo. Nasledujúcich 35 minút zo 45 sa točilo v podobnom duchu a v politikárčení o policajnom uznesení, či Fico mal alebo nemal informácie od Bödora.

Slabý výkon kritizovali niektorí diváci aj na fanpage relácie. Zdroj: reprofoto TV JOJ

K protestom 17. 11. 2020

K vládnym opatreniam a k plánovaným protestom 17. novembra sa diskusia dostala iba v záverečných minútach. V pasáži o tom, čo robí vláda nesprávne, prevzala moderátorskú funkciu ministerka spravodlivosti M. Kolíková. Divák mohol byť zmätený, kto vlastne reláciu vedie. Dopomáhala tomu aj sama moderátorka otázkami, ktorými nahrávala na smeč ministerke spravodlivosti: ,,presdvedčil Vás pán Fico pani Kolíková?”

POKRAČOVANIE NÚDZOVÉHO STAVU NEPOTREBUJÚ OBČANIA, IBA MATOVIČ

POKRAČOVANIE NÚDZOVÉHO STAVU NEPOTREBUJÚ OBČANIA, IBA MATOVIČ Nie je žiadny dôvod na to, aby pokračoval núdzový stav. Slovensko sa potrebuje naučiť žiť s pandémiou. Núdzový stav slúži výlučne na politické účely I. Matoviča. Obmedzuje právo na zhromažďovanie a jeho jediným zmyslom je umlčať slovenskú verejnosť, ktorá má už vládnutia I. Matoviča akurát dosť.

Uverejnil používateľ Robert Fico Piatok 13. novembra 2020

Fico efektívne využil presilovku “dvaja na jedného

Miestami diskusia naozaj vyzerala ako presilovka 2:1, na čo R. Fico reagoval prekvapivo s úsmevom: ,,Baby prestaňte, čo ste sa na mňa dohodli?” Bohužiaľ, aj keď nie som Ficovým fanúšikom a zastávam názor, že novinár sa z princípu nemá kamarátiť a byť priaznivcom žiadneho politika, ale držať si odstup od všetkých bez rozdielu a pozerať na prsty rovnako všetkým ( je jedno či je to Matovič, Grendel, Fico, Kiska alebo Kolíková ), predsa len mal v tejto časti diskusie R. Fico pravdu. Táto presilovka 2:1 urobila z relácie “politický diskusný brak“. Podobne reagovali diváci aj na fanpage relácie, ak chcete viac, prečítajte si to.

Viac ako aktuálne témy zaujímalo pána predsedu v priamom prenose dianie vo futbale. #NaHrane #RobertFico #SmerSD #politika

Uverejnil používateľ Na hrane TV JOJ Piatok 13. novembra 2020

Ako degradovať diskusiu so slabým moderátorom

Robert Fico sa snažil po celý čas diskusiu zľahčovať, narážkami na stav futbalu a aký je priebežný výsledok vtedy prebiehajúceho kvalifikačného zápasu. Podarilo sa mu dostať reláciu tam, kam potreboval, úplne ju degradoval. Moderátorka to nedokázala ukorigovať, dokonca pristúpila na túto hru a informovala divákov a R. Fica o aktuálnom stave zápasu Severné Írsko : Slovensko. Lepším neutralizovaním by bolo odporučiť hosťovi, že mal na výber a mohol zostať doma pozerať futbal.

Rovnako efektívne R. Fico využil nabudenosť a premotivovanosť moderátorky, keď sa mu snažila, v tandeme s ministerkou M. Kolíkovou, dokázať jeho prepojenie na Bödora. Naznačil, že sa “obe na neho pripravili” a celú snahu a prípravu na reláciu neutralizoval jedinou vetou. Rovnako pôsobilo neisto, keď sa J. K. Dibáková hrabala v uznesení, lámaným prejavom citovala výpoveď svedka o prepojeniach SMER-u na Bödorovcov.

Hádky a presilovku 2:1 využil R. Fico vo svoj prospech. V tomto je zdatný, možno viac ako V. Mečiar. Zdroj: reprofoto TV JOJ

Rozporuplný moderátorský výkon komentujú diváci

Diváci na fanpage TV JOJ nahnevane reagovali aj na moderátorkinu neobjektivitu, niektorí požadovali jej výmenu, rovnako tiež kritizovali výroky R. Fica a M. Kolíkovej. Aj táto relácia ukázala, že nie každý dobrý redaktor môže byť aj dobrým moderátorom. J. K. Dibákovej sa nepodarilo premotivovanosťou proti R. Ficovi ukontrolovať svoju, aspoň naoko nestrannosť. Divákovi bolo hneď jasné, ako sú karty rozdané “kto s kým, proti komu.” Aj napriek enormnej snahe 2:1, objektívne treba priznať, že víťazom situácie a relácie sa tak stal zrejme Robert Fico. V tomto je niekoľkonásobný premiér dobrý, možno lepší manipulátor s emóciami ako V. Mečiar. Toľko do Mečiara novinári a oponenti búšili, až sa mu v 1994 podarilo navodiť dojem a polohu “ubližovaného”, vyvolal v niektorých voličoch tú správnu emóciu “súcitu”. V podobnej hre sa dobre orientuje aj R. Fico a v diskusii mu dve dámy v tejto hre náramne asistovali. No a samotný záver relácie už hádam nepotrebuje žiaden komentár, ten treba len vidieť…

Vyjadrite svoj názor v ankete

Aký je Váš názor na výkon moderátorky v diskusii?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.