PRAHA/BRATISLAVA – Spolupracovať alebo vzdorovať? Jan Cina ukázal v minisérii, akú cenu zaplatí za životnú úlohu. Premiéra trojdielneho príbehu na Českej televízii zožala nevídaný úspech medzi divákmi a kritikmi. Čoskoro Herca uvidia aj slovenskí diváci, teda pokiaľ si ho už nepozreli na ČT.

Prvá polovica 50. rokov, Československo, Praha. Stanislav Lánik je talentovaný herec. Jeho postavenie ale ovplyvňuje kádrový profil. Otec zomrel v odboji, matku zabili po udaní suseda, ktorý ju obvinil z kolaborácie s Nemcami. Zostala mu tak iba babička a sestra Anežka. Svojho sna o veľkej divadelnej scéne sa však nechce vzdať.

Zdroj: ČT

Jan Cina je inteligentný a veľmi vnímavý herec. Nechceli sme stvárniť jeho postavu ako hrdinu danej doby, ale takého, ktorému by rozumel dnešný člověk. Aby vlastne každý pochopil jeho motiváciu,“ komentuje výber hlavnej postavy režisér Peter Bebjak.

Voľba Herca je zložitá. Nielen pred režimom musí skrývať sexuálnu orientáciu. Foto: ČT/Lukáš Oujeský

„Byla to výzva, která mě zavedla do nových neprobádaných končin. Jako herce i jako člověka. Otázku, jak se dá připravit, jsem si kladl dlouho před natáčením a nevím, jestli jsem našel odpověď. Jsem typ, který často propadá pocitu, že se nepřipravil dost a nejinak tomu bylo i v tomto případě. Postava Standy Láníka pro mě byla zatím skutečně nejkomplikovanějším setkáním. Zejména, co se morálních rozporů týče,“ povedal predstaviteľ v hlavnej úlohe Jan Cina.

Hodnotenie na ČSFD

Na Československej filmovej databáze získala miniséria výborné hodnotenie 81 percent.

https://www.csfd.cz/film/803690-herec/prehled/

Kedy Herca uvidia Slováci?

Po októbrovej premiére na ČT, prvý diel minisérie Herec, na ktorej sa koprodukčné podieľala aj RTVS a ktorá bola nominována na europského televizneho Oscara – Prix Europa, uvidia diváci už v nedeľu 15.novembra 2020 na Jednotke o 20:30. Ďalšie diely potom opäť v nedeľu 22.11. a 29.11. Tešíte sa?

Zdroj: RTVS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.