BRATISLAVA – Na dnešnej Rade RTVS si dve hodiny strany sporu vyjasňovali názory k neodvysielaným Reportérom zo dňa 5.10.2020. Členovia Rady RTVS, generálny riaditeľ Jaroslav Rezník a riaditeľ Sekcie spravodajstva a publicistiky Vahram Chuguryan sa miestami nemiestne sporili s autorkou reportáže Lýdiou Kokavcovou.

Generálny riaditeľ sa odvolával pri obhajobe svojich pozícií k zastaveniu reportáže aj na zistenia Nadácie zastavme korupciu, ktorá v reportáži pre sme.sk tiež nakoniec konštatovala, že prácu exministerky A.Kalavskej nemožno považovať za plagiát. Zastavenie relácie tak bolo, aj podľa viacerých členov Rady RTVS, v záujme verejnoprávnej televízie.

Redaktorka mala čo vysvetľovať, viac ako hodinu sa snažila pomerne statočne odolávať pomerne ťažkým otázkam k nejasnému postupu pri tvorbe reportáže, obhajovala svoje autorské pozície, legitimitu témy, aj to, prečo napríklad nedala text posúdiť, podľa predchádzajúcej údajnej dohody s vedením redakcie, právnemu oddeleniu, aj to, kedy vlastne dokončila scenár a pod.

L. Kokavcová čelila paľbe otázok na Rade RTVS. FOTO: Facebook Reportéri RTVS

Mimoriadny bod k Reportérom ukončila Rada RTVS nakoniec jednoznačným uzenesením, že nezaradením relácie nedošlo k porušeniu zákona či porušeniu štatútu RTVS a zložky televízie majú medzi sebou lepšie komunikovať. Za takýto záver bolo 8 členov rady z 9 prítomných.

Prijatým uznesením sa tak Rada RTVS nepriamo stotožnila so závermi Nadácie zastavme korupciu, že záverečnú prácu exministerky A. Kalavskej, aj napriek pochybeniam pri tvorbe, nemožno považovať za plagiát, dokonca ani podľa súčasného zákona a tak zastavanie relácie kvôli tomuto spornému bodu bolo správnym postupom zo strany vedenia RTVS. Kedy televízia reportáž odvysiela, sa diváci z rokovania Rady RTVS nedozvedeli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *